Middle-school Panthers race at Cascade, Monticello meets

     Monticello’s eighth-grade boys track and field team won its own invitational April 29, and was second in the Cascade meet April 27. The seventh-graders were fourth at Monticello and fifth at Cascade.

     Results from the two meets follow.

 

April 27

Cascade meet

EIGHTH-GRADE

TEAM SCORES

     1, Drexler Black 155; 2, Monticello 120; 3, Cascade 114; 4, Anamosa 109; 5, Dyersville Beckman 76; 6, Clayton Ridge 45; 7, Bellevue 31; 8, Drexler Red 2.

MONTICELLO RESULTS

     100: 6, Jayden Demoss-Brown, 14.11.

     200: 4, Jack Lambert, 27.12; 8, Jayden Demoss-Brown, 28.71.

     400: 3, Lucas Foust, 59.51.

     800: 4, Connor Eastin, 2:33.09.

     1,600: 5, Will Wolken, 6:08.32; 6, Reeve Graver, 6:09.53.

     100 hurdles: 2, Urijah Etzel, 17.02; 6, Tyler Eastin, 18.83.

     200: 4, Tate Jesenovec, 32.70.

     4x100: 6, Monticello (Lincoln Verhagen, Will Wolken, Carson Lambert, Noah Hammerhand-Minnehan), 59.04.

     4x200: 1, Monticello (Gatlin Wright, Lincoln Verhagen, Tate Jesenovec, Jack Lambert), 1:48.09.

   4x400: 2, Monticello (Urijah Etzel, Jayden Demoss-Brown, Lucas Foust, Tait Luensman), 4:28.15.

     4x800: 3, Monticello (Tyler Eastin, Reeve Graver, Connor Eastin, Will Wolken), 10:51.80.

     Sprint medley: 1, Monticello (Tait Luensman, Carson Lambert, Gatlin Wright, Lucas Foust), 1:58.39.

     Distance medley: 1, Monticello (Lincoln Verhagen, Carson Lambert, Jack Lambert, Tait Luensman), 4:31.16.

     Shuttle hurdle: 2, Monticello (Tate Jesenovec, Gatlin Wright, Charly Lloyd, Urijah Etzel), 1:17.38.

     High jump: 4, Urijah Etzel, 5-0; 6, Lucas Foust, 4-10.

     Long jump: 3, Jack Lambert, 16-4; 5, Gatlin Wright, 16-0.

     Discus: 6, Lincoln Verhagen, 85-11.

SEVENTH-GRADE

TEAM SCORES

     1, Drexler Black 172; 2, Bellevue 127; 3, Dyersville Beckman 103.5; 4, Cascade 75.5; 5, Monticello 73.5; 6, Drexler Red 41.5; 7, Clayton Ridge 40; 8, Anamosa 39.

     100: 3, Brady Gogel, 14.31.

     200: 6, Lincoln Schneiter, 30.06.

     400: 2, Lincoln Schneiter, 1:06.58; 8, Alex Jamison, 1:13.24.

     800: 4, Alex Jamison, 2:44.99; 8, Kaesyn Husmann, 2:59.94.

     1600: 1, Aedan Althoff, 5:36.77.

     4x200: 7, Monticello (Kaesyn Husmann, Parker Johnson, Ben Welter, Dominic Culpepper), 2:20.10.

     4x400: 1, Monticello (Rylan Bertling, Brady Gogel, Aedan Althoff, Lincoln Schneiter), 4:35.39.

     4x800: 2, Monticello (Rylan Bertling, Brady Gogel, Alex Jamison, Aedan Althoff), 10:36.52.

     Shuttle hurdle: 4, Monticello (Dominic Culpepper, Kaesyn Husmann, Rylan Bertling, Ben Welter), 1:29.20.

     High jump: 6 (tie), Alex Jamison, 4-4.

     Long jump: 7, Dominic Culpepper, 13-6.25.

     Discus: 1, Lincoln Schneiter, 94-9.

 

April 29

Monticello Inv.

EIGHTH-GRADE

TEAM SCORES

     1, Monticello 131; 2, Cascade 113; 3, Maquoketa 75; 4, Dyersville Beckman 70; 5, Maquoketa Valley 55; 6, Edgewood-Colesburg 48; 7, Central City 35; 8, Bellevue 18.

MONTICELLO RESULTS

     100: 3, Gatlin Wright, 12.59; 8, Charly Lloyd, 14.52.

     200: 2, Lucas Foust, 26.69.

     400: 1, Lucas Foust, 1:00.9; 2, Jack Lambert, 1:02.26.

     800: 4, Connor Eastin, 2:39.25.

     1,600: 4, Reeve Graver, 6:15.32; 5, Royce Kiburz, 6:40.59.

     100 hurdles: 3, Urijah Etzel, 17.05.

     200 hurdles: 3, Tate Jesenovec, 30.84; 4, Lucas Foust, 31.21.

     4x100: 2, Monticello (Tate Jesenovec, Urijah Etzel, Gatlin Wright, Jack Lambert), 51.87.

     4x200: 4, Monticello (Tate Jesenovec, Will Wolken, Lincoln Verhagen, Urijah Etzel), 1:53.09.

     4x400: 2, Monticello (Will Wolken, Carson Lambert, Tyler Eastin, Jayden Demoss-Brown), 4:32.85.

     4x800: 2, Monticello (Noah Hammerhand-Minnihan, Tyler Eastin, Reeve Graver, Will Wolken), 11:03.60.

     Sprint medley: 2, Monticello (Jack Lambert, Carson Lambert, Jayden Demoss-Brown, Gatlin Wright), 1:58.86.

     Distance medley: 3, Monticello (Lincoln Verhagen, Jayden Demoss-Brown, Carson Lambert, Connor Eastin), 4:44.20.

     Shuttle hurdle: 3, Monticello (Tyler Eastin, Charly Lloyd, Noah Hammerhand-Minnehan, Connor Eastin), 1:20.48.

     High jump: 3, Lucas Foust, 5-0; 4 (tie), Urijah Etzel, 5-0.

     Long jump: 1, Jack Lambert, 16-8.5; 5, Gatlin Wright, 15-8.5.

     Discus: 5, Lincoln Verhagen, 79-8.5.

SEVENTH-GRADE

TEAM SCORES

     1, Bellevue 118; 2, Dyersville Beckman 99; 3, Maquoketa Valley 75; 4, Monticello 65; 5, Maquoketa 56; 6, Cascade 46; 7, Edgewood-Colesburg 45; 8, Central City 41.

     200: 7, Lincoln Schneiter, 29.76.

     400: 2, Brady Gogel, 1:06.87.

     800: 5, Aedan Althoff, 2:46.46.

     1600: 2, Aedan Althoff, 5:36.82; 5, Rylan Bertling, 6:02.11.

     100 hurdles: 8, Dominic Culpepper, 19.87.

     4x100: 7, Monticello (Kaesyn Husmann, Dominic Culpepper, Parker Johnson, Ben Welter), 1:06.89.

     4x400: 2, Monticello (Alex Jamison, Brady Gogel, Rylan Bertling, Lincoln Schneiter), 4:35.53.

     4x800: 2, Monticello (Rylan Bertling, Alex Jamison, Lincoln Verhagen, Aedan Althoff), 10:32.45.

     Sprint medley: 3, Monticello (Dominic Culpepper, Parker Johnson, Alex Jamison, Brady Gogel), 2:10.54.

     Shuttle hurdle: 3, Monticello (Dominic Culpepper, Parker Johnson, Ben Welter, Kaesyn Husmann), 1:29.09.

     High jump: 3 (tie), Brady Gogel, 4-4; 5, Alex Jamison, 4-4.

     Discus: 1, Lincoln Schneiter, 90-00.

 

Category:

Subscriber Login